Letem světem Amsterdamem aneb 15 tipů co zažít v Amstru za víkend

Jupí, vyhrála jsem!!! Nemůžu tomu uvěřit, ale opravdu jsem vyhrála pobyt v Amsterdamu! Díky tomu, že nakupuju přes Cashback World a sbírám tzv. Shopping body, tak jsem za ně vyhrála v akci Superdeals tento pobyt. Moje radost byla neskutečná!

Trochu opadla, když mi přišly informace o pobytu… Hotel sice krásný přímo v centru, ale termín v únoru! Brrr! To tam zmrznu, ne? To budu tak přebíhat od kavárny ke kavárně… Nakonec nám ale vyšlo tak nádherné počasí, že jsme mohli i chvílemi chodit v tričku :-).

Koupili jsme si letenky od EasyJetu za 2700,- a odlétali jsme v pátek z Prahy. V Amstru jsme byli asi v půl 3 a vydali jsme se z letiště Schiphol do centra města. Přímo z letiště jede z nástupiště 1,2 pohodlně vlak za 5,30€, který vás odveze asi za 15min na centrální nádraží (Centraal Station).

Amsterdam Centraal

Když jsme vylezli z nádražní haly, tak už se všude linul všudypřítomný odér marihuany, před kterým v celém Amstru nemáte šanci utéct… 😀 Nasedli jsme na tramvaj, která nás odvezla k našemu hotelu na Rembrandt square. Lístek na hodinu jízdy stojí 3€. Co mě v Amstru překvapilo bylo, že na spoustě míst se nedá platit hotově, ale přijímají pouze platby kartou (např. v supermarketech). U nás jsme zvyklí spíše na opak…

Protože bylo krátce po Valentýnu a my na tento svátek nebyli spolu, oslavili jsme to v Amsterdamu. Šli jsme na véču a ne na ledajakou! Objednali jsme si večeři na lodi Hard Rock Café s večerní plavbou po kanálech.

Kdo mě znáte, tak víte, že jsem věrným skalním a velmi urputným milovníkem Hard Rock Café. V každém městě kde je ho musím nutně navštívit a pořídit si tričko, panáka a kytárku :-). Občasná véča bývá bonusem. Takže si dovedete představit moji euforii – Hard Rock Café – všechny ty věcičky do sbírky – a navíc večeře – a ještě navíc NA LODI!!!

TIP č.1 – HARD ROCK CAFÉ BOAT

Co vám budu povídat, bylo to kouzelné! Lodička byla zaplněná tak ze třetiny, takže jsme se nemuseli mačkat jako jsme to viděli na jiných lodích. Dostali jsme na začátek nachosky, pak senzační burger s hranolkama, vínko, pivo, přítmí, romantická hudba a samozřejmě plavba po kanálech s večerním nasvícením domů a mostíků.

Romantika na Hard Rock lodi

Prostě nádherný večer se vším všudy. Fakt doporučuju pokud pojedete do Amstru si to koupit. Můžete online na stránkách Hard Rock Café nebo i na místě. Loď kotví přímo u restaurace a můžete si vybrat z dopolední nebo večerní projížďky. Není to ani drahé, vyjde to téměř srovnatelně s jinými výletními loděmi, které tam jezdí. Večerní projížďka na asi 90min s véčou a pitím stála necelých 40€.

TIP č.2 – I ❤️ AMSTERDAM A MUZEUM VAN GOGHA

I ❤️Amsterdam

Po večeři jsme si dali noční procházku, při které jsme náhodou narazili na onen slavný nápis „I Amsterdam“, u kterého se všichni fotí (my jsme nebyli výjimka :D). V blízkosti tohoto nápisu se nachází muzeum Van Gogha, které bylo tou dobou samozřejmě zavřené. Přímo za nápisem se také nachází slavné Rijks Museum.

Při cestě zpátky na hotel jsme se ještě zastavili podívat se schválně do coffeeshopu, když je tím Amstr tak proslulý ;-). Přijde mi to vtipné – cigarety se nesmí kouřit nikde, ale marihuana? No problem :D. Dali jsme si tam alespoň pivo za 6€. Ale marihuanové menu mě pobavilo 😀

Mariuhuanové menu 🙂

SOBOTA

TIP č.3 KVĚTINOVÝ TRH

Ráno jsme začali na květinovém trhu (Bloemenmarkt), který se nacházel poblíž našeho hotelu. Strávili jsme tam vlastně skoro celé dopoledne a vybírali různé dárečky a suvenýry, které tam mají fakt hezké. A hlavně ty tulipány! Můžete zde vybírat asi z milionu druhů cibulek všemožných i nemožných barev, typů a velikostí. A do toho ještě obchůdky se sýrama… No připravte se, že zde necháte větší obnos, než jste chtěli :D.

Vrátili jsme se tedy ještě na hotel dát si tam ty nakoupené blbůstky a konečně vyrazili na prohlídku města. Bylo krásně. Sluníčko svítilo, obloha byla blankytně modrá, ani lísteček se nehnul. Na Amstr dost neobvyklé počasí.

V Amstru nemusíte mít ani žádný konkrétní cíl, kam jdete.. prostě jen jdete a jdete a kocháte se a fotíte (v mém případě) a když se vám líbí nějaký mostík, tak přes něj přejdete a dostanete se zase na jiné kouzelné místo…

Myslela jsem si, co budeme v Amstru v zimě dělat a můžu vám říct, že ten víkend byl ukrutně málo! Dal by se tam strávit týden a ani tak by člověk nestihl všechno! My to měli opravdu letem světem (díky Cashbacku :-)), příště bychom zavítali třeba i do nějakých muzeí nebo jiných zajímavostí.

TIP č.4 CAFÉ DE SLUYSWACHT

Café de Sluyswacht

Při našem toulání městem jsme objevili tento zajímavý domeček, který stojí dost nakřivo. Uvnitř najdete roztomilou kavárničku Café de Sluyswacht. Doporučuji vylézt po schodech do prvního patra, kde si teprve můžete užít křivost domečku :-).

interiér Café de Sluyswacht

Mimochodem všude v Amstru uvidíte domy, které jsou nakřivo. Není to ale chyba stavitelů, stavěli to tak schválně. Domy jsou nakloněné z důvodu lepší vykládky zboží z lodí do vyšších pater – tahali to po kladce. Můžete si také všimnout velkých háků navrtaných na domech u kanálů.

Co vás určitě nenechá klidnými budou všudypřítomná kola a cyklisti – jezdí tu fakt všichni, mladí, staří, ženy v šatech, chlapi v oblecích, někdy je to sranda pozorovat. Zaujala nás také všemožná mini vozítka stojící nebo jedoucí po chodníku. Buďte proto opatrní, je to trochu jiný provoz, než na jaký jsme zvyklí u nás…

Parking kol 🙂

TIP č. 5 NEMO SCIENCE MUSEUM

Na střeše Nemo Science Museum

Prošli jsme zvolna centrem až jsme došli k budově, která každého jistě zaujme už na dálku – Nemo Science Museum. Vypadá to totiž jako obrovská loď. Kolem kotví mnoho opravdových lodí, z nichž jedna je fakt nádherná, vypadá jako z Pirátů z Karibiku :-).

Do muzea se platí normálně vstup, ale zdarma můžete vyjet výtahem nebo dojít chodníčkem z pravé strany budovy na střechu, kde máte pěkný výhled na město a přístav a pohodové posezení. Najdete tam také jídelnu, takže si můžete dát něco na zub, kafe nebo pivo a užít si pohodičku na střeše muzea. Nám tak svítilo sluníčko, že jsme tam seděli jen v tričkách. V únoru :-).

Podle průvodce jsem zjistila, že z Centraalu (centrální nádraží) jezdí zdarma trajekty. Chtěla jsem se svézt lodí, tak jsme tam zamířili. Když dojdete do budovy Centraalu, držte se pořád vlevo až dojdete k pontonům, odkud trajekty odjíždí. Vybrali jsme si trajekt, který jel k EYE Film Instituut.
Cestou jsem ale uviděla něco, co mě zaujalo mnohem víc…

TIP č. 6 A’DAM LOOKOUT A SWING OVER THE EDGE

A’dam Tower

Byla tam vysoká budova a přímo na okraji její střechy byly dvě houpačky houpající se přes okraj! Tak tam chci! Byla to jasná volba! 🙂 Jenže když jsme přišli blíž, znechutila nás velká fronta už jen do budovy. Prošli jsme si alespoň suvenýr shop a mezitím se fronta zmenšila. Takže jdem do toho :-).

Když jsme stáli ve frontě, oslovila nás nějaká holčina, jestli nechcem koupit její lístky na tu houpačku, že to nevyužili. Jeden stál 5€, což mi přišla super cena, tak jsme je od ní koupili. Proč je prodávala jsme se dozvěděli až když na nás přišla řada…

Slečna za pokladnou nás upozornila, že je tam hodně lidí a čekací doba na Swing Over The Edge (což má být nejvýše položená houpačka v Evropě) je asi 2hodiny! No tak co už, alespoň se vyjedeme podívat nahoru.. Koupili jsme si tedy vstupenky nahoru na A’dam Lookout za 12,50€ na osobu. Mimochodem doporučuji si radši koupit balíček i s pitím, protože vás to vyjde určitě levněji, pokud si nahoře budete chtít něco dát (za18,50€ máte vstup + 2 drinky). Pro aktuální ceník a info mrkněte na jejich stránky.

Nahoru vás vyveze rychlovýtah, který překoná 100m za 22 sekund. Na střeše vás čeká úchvatný výhled na Amsterdam. To vám fakt doporučuju vidět. Pohled na město zhora je vždy nejkrásnější.

No a k té houpačce… Fronta byla obrovská! Hlavně se vůbec nehýbala, protože tam byly jen dvě houpačky po dvou místech. Každá dvojice se houpala cca minutu. Takže to bylo fakt na ty dvě hoďky… Péťa to chtěl vzdát, já samozřejmě ne… Nešlo o těch 10€, ale o ten zážitek… A tak se nakonec se mnou postavil do fronty a (ne)trpělivě jsme čekali.

Přišli jsme tam za světla, odcházeli jsme za tmy… Výhoda byla ta, že jsme viděli krásný západ slunce a jak se město rozsvěcí. Nevýhoda byla ta, že jak sluníčko zalezlo, byla šílená kosa :-). Konec fronty už byl dost nesnesitelný…

Ale vydrželi jsme a užili si svoji minutu houpání na okraji střechy s nádherným výhledem. Byla to fakt pecka. Stálo to za to!

Swing Over The Edge

Pak jsme se šli ještě ohřát dovnitř do restaurace s 360stupňovým výhledem na město. Dali jsme si drink, usadili se na gauč a kochali se tou nádherou. Ta atmosféra tam byla nezapomenutelná…

Vůbec se nám odtamtud nechtělo, ale věděli jsme, že už je dost hodin a ještě toho máme spoustu před sebou. Sjeli jsme tedy výtahem zpátky dolů a tam si ještě koupili památeční fotky, co nás tam fotili, za 15€.

TIP č. 7 EYE FILM INSTITUUT

Nakoukli jsme ještě do vedlejší budovy EYE Film Instituut, kam jsme měli původně namířeno. Vypadalo to tam zajímavě, ale neměli jsme moc času. Budova je teda zajímavá hlavně zvenčí. Uvnitř se nachází i hezká restaurace.

Vrátili jsme se tedy trajektem na Centraal a na ulici Damrak, která je posetá restauracemi a fast foody úplně všeho druhu, jsme si dali véču.

TIP č.8 RED LIGHT DISTRICT

Nevynechali jsme samozřejmě návštěvu Red Light District, kde bylo snad nejvíc lidí, co jsme v Amstru za celou dobu potkali! 🙂 Doslova jsme se tam prodírali davem. Ve výlohách podél kanálů sedělo nepřeberné množství holek – některé na sebe upozorňovaly, jiné si znuděně hrály s mobilem :-). Přišlo mi neskutečné, že tam ti chlapi fakt chodí… No asi to bude tím, že nemám mozek chlapa :D.

TIP č.9 THE BULLDOG – NEJSTARŠÍ COFFEESHOP V AMSTRU

Za zmínku také stojí nejstarší Coffeeshop v Amstru The Bulldog. Neodolali jsme a šli jsme si ho projít. Pěkné hašišové doupě to bylo :D. Vlezete tam na jedné straně kanálu a vylezete úplně někde jinde.

Cestou zpátky na hotel jsme ještě chtěli ochutnat sladké dobroty v jednom ze stánků, které lákají po celém městě. A nechali jsme se opět napálit! Chtěli jsme vafli, na tabuli byla napsaná nějaká cena a prodavač Ind se nás začal ptát, jestli si dáme jahody a banán a tuhle polevu nebo támhletu, my mu všechno odkejvali a nakonec nás to vyšlo na 17€!

Dohadovali jsme se tam s ním, ale bylo to marný. Sladká vafle nám nakonec jaksi zhořkla na jazyku… Dejte si proto na tyhle vyčůránky, kteří jsou všude po světě, majzla.

NEDĚLE

TIP č.10 MOST LÁSKY STAALMEESTERSBRUG

V neděli jsme se už jen tak poflakovali po městě a objevovali skrytá zakoutí. Někdy je fajn jen tak jít, aniž byste něco hledali, narazíte pak na místa, která vám nečekaně vykouzlí úsměv na tváři. Jako například tento mostík lásky (Staalmeestersbrug), který jsme ani nehledali :-).

Funguje to tam jako v Paříži (kde už to mimochodem zakázali kvůli nosnosti mostů) – zamilované páry si na zábradlí zamykají své zámečky se svými jmény nebo iniciály na znamení své lásky a věrnosti.

TIP č.11 MAGERE BRUG

Prošli jsme se také po slavném zvedacím mostě přes řeku Amstel Magere Brug. Asi je ale zajímavější večer, když se na něm rozsvítí stovky žárovek. Každopádně v jeho blízkostí kotví u břehů mnoho zajímavých starých lodí, na kterých určitě spočine váš zrak.

TIP č.12 OOSTERPARK

Oosterpark

Ten den jsme došli až do Oosterparku, který nás zas tolik nezaujal, ale asi to bylo tou zimou. Je docela velký, je v něm jezírko, lavičky a po parku roztroušené sochy. Věřím, že na jaře, když vše kvete, je to tam mnohem krásnější. Pokud chcete chvilku klidu, můžete utéct sem.

TIP č.13 ARTIS A HORTUS BOTANICUS

Artis

Procházeli jsme kolem komplexu Artis, což je zoologické zahrada, akvárium, planetárium a geologické muzeum. Do části můžete jít zdarma, jinak se dál platí vstupné. Normální vstupné stojí 23€ do celého areálu.

Hortus Botanicus

Také jsme míjeli botanické zahrady Hortus Botanicus. Tam stojí základní vstupné 9,50€. Uvažovali jsme, že půjdeme dovnitř, bohužel ani na jedno jsme už neměli čas.

TIP č.14 NÁMĚSTÍ DAM A KRÁLOVSKÝ PALÁC

Náměstí Dam

Pak jsme se dostali zpátky do centra na náměstí Dam, které je symbolickým srdcem města. Nachází se zde také Královský palác v Amsterdamu, který jsme už obdivovali den předtím za tmy.

Královský palác

TIP č.15 HOLANDSKÉ HRANOLKY!!!!

MANNEKENPIS – Verse Vlaamse Friet

Kam jsme se ještě museli vrátit bylo jedno místo na ulici Damrak vedoucí od Centraalu. Byl to stánek s hranolkama! 😀 Fascinovalo nás totiž, že pokaždé, když jsme šli nebo jeli kolem, tak tam byla mega fronta. Ráno, odpoledne, večer… Fronta na HRANOLKY! Museli jsme zjistit, co je na nich teda tak zvláštního…

Stánek se jmenuje MANNEKENPIS – Verse Vlaamse Friet s poutavým nápisem pod tím: „Voted No.1 Holland Fries“. Seženete tam fakt jenom hranolky v kornoutku ve více velikostech. Specialitou je, že k tomu nabízejí asi 20 druhů omáček – standardně si můžete vybrat dvě.

A jaké byly? Byly fakt výborné, to se musí nechat! Doporučuji vyzkoušet. Pokud vám není líto cca 40min ve frontě :D. Ale tak co už, když už jsme Amsterdam měli ve znamení front :-).

Co to jsou ty SUPERDEALS?

Tyto akce SUPERDEALS probíhají zhruba 2x do roka (kolem Vánoc a Velikonoc). Funguje to tak, že pokaždé, když využijete Cashback kartu, sbíráte si tzv. Shopping Points (body). Díky nim si pak můžete zlevňovat své další nákupy nebo je třeba využít na tyto SUPERDEALS a vyměnit je tak např. za něco takového :-).

Doporučuji proto co nejvíce využívat Cashback kartu, abyste si nastřádali co nejvíce Shopping bodů a mohli se zapojit do soutěže. Rychlejší vyhrává ;-). Třeba budete mít stejné štěstí jako já a získáte zdarma pobyt do jedné z evropských metropolí :-).

Ještě nemáte Cashback kartu? Můžete ji zdarma získat ZDE.

Pokud by vás ještě zajímalo, na kolik nás to nakonec vyšlo, mrkněte zde:

Letenky EasyJet PRG-AMS-PRG: 2 x 2700,- CZK

Vlak letiště Schiphol – Centraal: 2 x 5,30€

Lístek tram na 1hod: 2 x 3€

Hard Rock Café suvenýry: 70€

Hard Rock Boat: 2 x 40€

Láhev vody supermarket: 0,99€

Smokey coffeeshop 2 piva: 12€

Supermarket pasta na zuby+voda 3,89€

Květinový trh: nášivka 2,99€

3 magnetky 5€

Tulipány, přívěšek, hrnek: 19€

Sýr+struhadlo: 14,90€

Čepice, přívěsky na klíče 18€

Café de Sluyswacht – pivo, víno: 8,10€

NEMO – 2 x Cesar salát: 9,90€

2x pivo 7,70€

Adam ´s Lookout vstup: 2 x 12,50€

Swing Over the Edge: 2 x 5€

Kafe, vino a pivo na vyhlídce: 12,50

Fotky z Adam’s Lookout: 15

Večeře Steak House na Damrak St: 35

Vafle na ulici: 17

2 kafe, pivo na mostíku: 11

Hranolky (2x): 9,90

Lístek tram na 1hod: 2 x 3€

Vlak Central – letiště Schiphol: 2 x 5,30€

Pro více fotek běžte do mé FOTOGALERIE 🙂

Barbora Zaoralová
„Miluju cestování. K tomu a nejen k tomu jsou ale zapotřebí peníze. Ukazuji lidem cestu, jak jednoduše dosáhnout na více peněz díky svým běžným nákupům, aby pak mohli také cestovat, a radím jim na jejich cestách po světě.“ Můj příběh se dočtete zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.