Hong Kong - Můj deník

Středa 14.10.2015 Hong Kong island

Hong Kong jsme si vybraly jako náš stopover při naší druhé cestě na Nový Zéland, abychom si dlouhou cestu trošku zpříjemnily a mohly si odškrtnout další zemi ;-). Letěly jsme z Prahy přes Amsterdam s Cathay Pacific. No, na to že Cathay se letos umístily na třetí příčce v celosvětovém měřítku Skytrax o nejlepší společnosti (druzí Singaporci a první Qatar Airways), tak jsme čekaly o dost víc. Srovnala bych to téměř s BA nebo AA, kteří se vůbec neumístily. Na Singaporce vůbec neměli.

Po přistání v HKG jsme si vyzvedly krosny, prošly kontrolami (nedostaly jsme razítko, ale jen ňákou kartičku)  a pak jsme si vzaly taxíka do centra za asi $370. Vyhodil nás přímo u baráku, kde jsme bydlely, na Wellington St. Ale barák docela hrůza když jsme to viděly...

Byly jsme splavený z vedra, zničený z letu a šílený z jízdy taxíkem. Vytahaly jsme krosny do 2. patra. Byt jako takovej nebyl špatnej. Daly jsme si sprchu a musely si na chvíli lehnout. Spaly jsme asi od 10 až do půl 1. Ubytování jsme měly přes Airbnb a stálo nás pro 3 dospělé na 3 noci 8.248,- Kč + 451,- Kč poplatek za úklid + 1354,- servisní poplatek Airbnb. Chceš kredit 725,-Kč na svou první cestu s Airbnb? Přihlas se přes tento ODKAZ

Pak jsme vstaly a že jdeme do města. Vydaly jsme se nejdřív k nejdelším eskalátorům - byly jsme docela zklamané, protože nebyly v kuse... Dostaly jsme hlad, tak jsme si daly oběd v thajský restauračce u eskalátorů, já ňáký nudle s kuřecím, moc dobrý. Pak jsme se vydaly na vyhlídku Victoria Peak, cestou jsme procházely krásné parky.

Vyjely jsme lanovkou nahoru (40 HKD), která byla fakt strmá. Nahoře to bylo víc turistický než jsme čekaly. Obrovskej mall a dokonce v něm bylo Hard Rock Café a Bubba Gumps. Na střeše byla vyhlídka, která se ale platila. Stálo to asi $40 což je asi 120Kč, ale nakonec jsme tam nešly. Vylezly jsme na barák vedle, kde byl jinej mall a taky taková teráska, ale zdarma. Stejně byl všude opar, takže nebylo zas tak moc vidět. Udělaly jsme tam pár fotek a pak sjely lanovkou zpátky dolů.

Prošly jsme ještě do Hong Kong parku, který byl fakt úchvatný, s jezírkem uprostřed a čínskýma kaprama, želvama a vodopádem. Už se ale začalo pomalu stmívat. Chtěly jsme jít na budovu Bank of China Tower, kde je vyhlídka na město zdarma. Špatně jsme se ale podívaly do mapy a šly k jinýmu mrakodrapu...

Byly jsme už uchozený, páč Hong Kong je samej kopeček nahoru a dolů, samý schody, takže se nám už úplně klepaly nožičky. Byly jsme fakt ucaprtaný a chtěly si někam sednout a dát si drink a něco k jídlu. Šly jsme tedy směrem k vodě v domnění, že tam něco bude, jako obvykle všude v Evropě bývá...

Nejdřív jsme zjistily, že po zemi se tam nedostaneme. Všude byly silnice a kolem betony, že se tam nedalo přecházet. Nikde žádný lidi. Nechápaly jsme, kde všichni jsou! Až pak jsme si toho všimly! Mají tam všude nadchody - walkways, které vedou nad celým Hong Kongem. Vyšly jsme nahoru a koukaly, jaký tam jsou davy. Aha, tak tady jsou všichni! Už jsme doma.

Šly jsme tedy tou walkway směrem k vodě a co 10 kroků se zastavovaly a fotily. Rozsvítily se totiž postupně všechny ty mrakodrapy a bylo to něco nádhernýho. Na konci bylo ještě velký ruský kolo. Všechno to různě barevně blikalo a bylo to úchvatný. Ne už tolik konec ty walkway...

Čekaly jsme nějakou promenádu v přístavu, ale byly tam jen ty jednotlivý piery a vždycky u toho takovej velkej betonovej jako když obchoďák. Začaly jsme hledat restauraci, ale bez šance. Nic tam nebylo, jen jedna taková drahá luxusní. Už jsme byly vyřízený. Nakonec jsme rezignovaly a daly si bagetu u Subwaye.

Pak jsme šly dál podél vody a za chvíli našly na jednom tom pieru na střeše bar, kde měli ještě happy hours, tak jsme tam zašly. Měli akci na pivo 2+1 zdarma. Seděly jsme venku a docela tam foukalo, ale já jsem byla ráda, že se ochladilo trochu, páč to bylo šílený přes den. Pak jsme už šly domů. Měly jsme toho plný kecky, ale já byla z Hong Kongu nadšená.

Čtvrtek 15.10.2015 Kowloon peninsula

Vstaly jsme v 9. Spala jsem celou noc jak miminko, i když tam úplně klídek nebyl, vedle stavěli (nebo bourali) ňákej barák, tak tam byly takový rány, že se s náma normálně otřásala postel. Probraly jsme se z kómatu, vypravily, vzaly kraťasy a vyrazily do města.

Nejdřív jsme prošly čtvrť Sheung Wan, která měla být dochovanou čínskou čtvrtí. Nepřišlo nám na tom nic zvláštního. Byl tam ale zajímavý chrám Man Mo temple plný vonných tyčinek.

Pak jsme šly na ferry na druhou část města - Kowloon. Bylo to směšně levný, stálo to $2,50 a byla to příjemná krátká plavba. Dostaly jsme zase hlad a jaly se opět hledat ňákou restauraci. No to bylo opět něco :-). Třída s luxusníma obchodama, ale nikde nic. Nakonec jsme našly v jedný zapadlý uličce hospůdku, která právě otvírala, kde jsme si daly konečně místní pivo a moc dobrý.

Pak jsme nasedly na metro a dojely do stanice Diamont hill (9 HKD), kde byl ženský klášter Chi Lin. Stálo to za to. Bylo to fakt krásný. Procházely jsme to tam uvnitř i zvenku. Vedle toho pak byla nádherná zahrada, kde měli perfektně upravené stromy. U toho bonsaje a ty jejich pagody a jezírka s čínskýma kaprama. Fakt pohádka.

Pak jsme jely metrem zpátky a dojely až do přístavu. Prošly jsme tam promenádu, která zase nebyla to, co jsme si představovaly... Jakože žádný restauračky, bary, obchůdky... Prostě nic! Už jsme byly zase ucaprtaný a chtěly si dát něco k pití a klidně už i zase k jídlu.

Chtěly jsme si sednout ven a kochat se tím krásným výhledem na Hong Kong island. Začlo opět hrozný hledání. Šly jsme dál a dál že to vypadalo, že už tam nic dál být nemůže. Pak jsme si všimly takový malý terásky se stolečkama. Ihned jsme vlezly nejbližším vchodem do nákupáče a šly hledat k čemu to patří. Měly jsme neskutečný štěstí. Otvírali tam v 6 a bylo asi za 2 minuty 6. Čekalo tam pár lidí, ale byly jsme skoro první.

Pak nás tam pustili a něco na nás čínsky křičeli - šli jsme všichni špatně. Posadili nás pak ke kulatýmu stolu uprostřed, i tak jsme měly božskej výhled. K jídlu jsme si objednaly rýži s krevetama, ale i když jsme mu říkaly třikrát, že to chcem dvakrát, nakonec to přines jen jednou. Ale byla to velká porce, tak jsme si to daly napůl. Přines nám k tomu ještě chilli, což bylo super.

Bylo to tam moc příjemný. Počkaly jsme tam na 8 na laser show, kterou jsme chtěly vidět tentokrát z druhý strany. Ty mrakodrapy na sebe různě blikaly. Daly jsme si ještě jedno pivko a pak jsme šly. Stavily jsme se ještě na promenádě na vyhlídce. U toho hrál na kytaru kluk, fakt krásně. Pak jsme si koupily pohledy a ňáký suvenýry a přepluly zase trajektem zpátky. Měly jsme toho dost a ještě dojít na pokoj. Ale večer to byl krásný.

Sobota 17.10.2015 Lantau island 

Vstaly jsme brzo, protože jsme chtěly ještě před odletem stihnout sochu největšího sedícího Buddhy v Asii, který byl na Lantau island. Musely jsme si ještě vyměnit ňáký peníze a najít takhle po ránu směnárnu byl nadlidskej výkon. Po víc jak půl hodině se zadařilo a jednu jsme našly. Pak jsme sedly na metro a dojely na Lantau. Bylo to tam hodně turistický a byla tam i směnárna... No nic no.

Šly jsme k lanovce, která vedla do hor k soše Buddhy. Bohužel nás čekalo velmi nemilé překvapení. Byla tam šílená fronta na lístky. Poté, co jsme si ji vystály, nás čekalo ještě horší překvapení. Za ní byla ještě další ještě větší fronta na tu lanovku! Myslely jsme si, že to nemůžeme stihnout, páč jsme ve 3 měly vypadnout z toho bytu, aby to ten chlapík stihnul uklidit.

Strávily jsme tam asi 2 hodiny, ale nakonec se do kabinky dostaly. Byl tam super výhled na letiště, které bylo fakt kousíček. Jelo se docela dlouho, asi 20 minut. Nakonec jsme měly nahoře asi jen 25 minut času. Skoro jsme běžely k tomu Buddhovi, páč nebyl hned u lanovky. Bylo to tam tak krásný, hrozně mě to mrzelo, že tam nemáme víc času.

Došly jsme ke schodům k němu a že půjdem aspoň do půlky. Nakonec jsme ty schody vyběhly, v tom stresu jsme ani nevěděly jak :-). Nahoře jsme obešly Buddhu, rychle se vyfotily a já podotkla, že ta obloha je úplně na hovno na fotky a kolem šli nějací Slováci a prej: \"Takhle se mluví před Buddhou...?\" 😀 Seběhly jsme schody zpátky dolů, rychle koupily bagetu u Subwaye a mazaly na lanovku dolů. Naštěstí dolů už fronty nebyly.

Dole jsme ještě procházely obchod se suvenýrama a zalíbila se nám tam soška Buddhy. Jedna za 250, dvě za 450 HKD. Šly jsme do toho. Pak jsme upalovaly metrem zpátky.

Na dveřích bytu nás ale čekalo další překvapení v podobě cedulky v angličtině, že od nás prosakuje dolů voda a aby bytnej urychleně kontaktoval ňáký číslo. Rychle jsem mu písla mail, ještě rychleji naházela věci do krosny, dala sprchu, po který jsem byla snad ještě víc zpocená a před 3 jsme vypadly.

Na ulici jsme si chytly taxíka a dojely na letiště za 334 HKD, vyšlo to skoro nastejno jako kdybysme se táhly metrem (metro na letiště stálo 100 HKD na jednoho!). Na letišti jsme si chtěly obalit krosny. Když jsme to konečně našly, nebylo to klasický balení, ale dali to do igelitovýho pytle a sešněrovali to těma strapsama. Stálo to $85.

 Pak jsme šly za pasovku (žadný razítko opět, takže nemám ani z HKG ani z Macaa...) a odletěly směr Auckland...